تبلیغات
انجمن پینگ پنگ رودان - مهرداد بابادی وند : باید نگاه مسوولان به تنیس روی میز‌ تغییر كند
 

مربی تیم‌ملی تنیس روی میز ایران در المپیك 2012 لندن می‌گوید موقعیت بسیار خوبی بود كه امسال توانستیم علاوه بر بخش آقایان در بخش بانوان نیز سهمیه المپیك كسب كنیم و معتقدم هر دو تنیسور ما در این رقابت‌ها عملكرد خوبی را به نمایش گذاشتند .

مهرداد بابادی‌وند با حضور در تحریریه این خبرگزاری به تشریح عملكرد تنیسورهای ایرانی حاضر در سی‌امین دوره رقابت‌های المپیك پرداخت و گفت: در بخش بانوان ندا شهسواری با رنكینگ 496 وارد این مسابقات شد و همان‌طور كه می‌دانید امتیاز رنكینگ‌ها در سیدبندی بسیار تاثیرگذار است، چرا كه هر چه بازیكن دارای رنكینگ بالاتری باشد، در مسابقات در جایگاه بهتری قرار می‌گیرد و حداقل در مراحل مقدماتی با حریفان ساده‌تری مسابقه می‌دهد.

وی با بیان این‌كه شهسواری با هدایت سیما لیموچی مربی خوزستانی‌اش توانست سهمیه المپیك را كسب كند، ادامه‌داد: متاسفانه با سیاست‌گذاری وزارت ورزش و كمیته ملی المپیك كه تصمیم گرفتند درمجموع دو بخش آقایان و بانوان فقط یك مربی به لندن اعزام شود، این مربی خوزستانی نتوانست بازیكن خود را همراهی كند كه به نظرم این تفكر اشتباهی بود.

عضو هیات رییسه فدراسیون تنیس روی میز گفت: آن‌ها اذعان داشتند به دلیل این‌كه شهسواری در این رقابت‌ها خیلی شانس كسب مقام ندارد و برای ما همین‌كه برای اولین بار در بخش بانوان سهمیه كسب كردیم، كافی است، نیازی به اعزام مربی در این بخش نیست. در صورتی كه به نظرم اگر لیموچی او را در این مسابقات همراهی می‌كرد، او می‌توانست نتایج بهتری را كسب كند.

وی افزود: در این مسابقات من وظیفه هدایت هر دو تنیسور كشورمان را بر عهده داشتم و وظیفه‌ام را در قبال شهسواری نیز تمام و كمال انجام دادم. من در مسابقات جهانی 2011 هلند نیز در بعضی مواقع به كوچینگ بانوان كمك می‌كردم. باتوجه به این موضوع با بازی شهسواری بیگانه نبودم.

بابادی‌وند عنوان‌كرد: ‌در مسابقات المپیك، شب قبل از اولین دیدار او، دو بازی از حریفش را با یكدیگر آنالیز و نقاط ضعف و قوت حریفش را بررسی كردیم كه این موضوع كمی از استرس شهسواری را پایین آورد. البته به نظرم المپیك با تمام مسابقاتی كه یك ورزشكار در طول دوران ورزشی‌اش در آن شركت می‌كند، متفاوت است. به طور مثال حمید سوریان كه پنج بار قهرمان جهان شده است، پس از دو بار شركت در المپیك توانست مدال كسب كند.

وی خاطرنشان‌كرد: وزنه‌بردار ما در المپیك نیز به دلیل داشتن استرس زیاد فقط توانست وزنه را بالا آورد و آن‌ را رها كرد. این موارد نشان می‌دهد كه واقعا المپیك شرایط خاص خود را دارد. عالمیان و شهسواری نیز كه هر دو برای اولین بار در المپیك شركت می‌كردند، واقعا استرس داشتند.

این مربی خوزستانی تیم‌ملی تنیس روی میز ادامه‌داد: من هم به عنوان یك مربی كه در مسابقات بسیار مهمی از جمله جهانی، آسیایی و المپیك آسیایی شركت داشتم، معتقد هستم كه بازهم المپیك جهانی و شرایط حضور در آن با سایر مسابقات متفاوت است.

وی اظهاركرد: درمجموع شهسواری را پیش از بازی با حریفش از نظر روحی و روانی آماده كردیم و آرامش لازم و اعتماد به نفس را باتوجه به این‌كه او استرس داشت، به او برگرداندیم و به نظرم او بازی قابل قبولی را باتوجه به این‌كه مسابقه را با نتیجه 4 بر 3 واگذار كرد، از خود به نمایش گذاشت.

بابادی‌وند خاطرنشان‌كرد: مسابقات المپیك در مرحله مقدماتی روی چهار میز برگزار می‌شود و هنگامی كه به مراحل بالاتر می‌رسیم رقابت‌ها روی یك میز انجام می‌شود. یكی از اتفاقاتی كه در این بازی افتاد این بود كه سه میزی كه به صورت هم‌زمان با بازی شهسواری مسابقه داشتند، بسیار سریع و یك طرفه به پایان رسید و تنها مسابقه‌ای كه به گیم هفتم كشیده شد، بازی شهسواری بود.

وی ادامه‌داد: ‌این موضوع باعث شد كه تمام نگاه‌ها و توجهات دوربین‌ها، خبرنگاران و تماشاگران به سمت میز شهسواری باشد. این دیدار مانند یك بازی فینال در مسابقات قهرمانی جهان بود و تماشاگران حاضر در سالن هنگامی كه بازیكنان خودشان مسابقه داشته باشند او را تشویق می‌كنند ولی زمانی‌ كه بازیكن‌شان مسابقه‌ای نداشته باشد، بازیكن تیمی را تشویق می‌كنند كه بازی زیبایی داشته باشد و بتواند امتیاز بگیرد.

عضو كمیته مربیان كنفدراسیون آسیا بیان‌كرد: در این بازی جو سالن به صورتی شد كه تشویق تماشاگران برای هر دو بازیكن بود. تماشاگران بعد از پایان مسابقه هنگامی كه بخواهند یك بازیكن را بسیار تشویق كنند، می‌ایستند و او را تشویق می‌كنند كه در این بازی برای من خیلی جالب بود كه بعد از پایان مسابقه همه‌ تماشاگران ایستادند و شهسواری را تشویق كردند. تشویق‌های آن‌ها در حدی بود كه ما نمی‌توانستیم سالن را ترك كنیم و ما نیز ایستادیم و از حمایت آن‌ها قدردانی كردیم.

وی در ادامه به برنامه‌ریزی خوب فدراسیون در بخش بانوان اشاره كرد و گفت: باتوجه به این‌كه ما یك تفاهم‌نامه با كشور مجارستان امضا كردیم، توانستیم اردوهای خارج از كشور برای بانوان‌مان برگزار كنیم؛ برای اولین بار به مجارستان رفتیم و توانستیم با بازیكنان اصلی این كشور تمرین كنیم. حتی قبل از مسابقات انتخابی المپیك، تیم مجارستان را به ایران آوردیم و در تهران با ما تمرین كردند. همه‌ی این عوامل دست به دست هم داد تا شهسواری در مسابقات انتخابی المپیك، حریف قزاق خود را كه نفر اول بخش بانوان این كشور است را با نتیجه 4 بر یك در فینال شكست دهد در حالی كه شهسواری یك ماه قبل، با نتیجه 4 بر 3 به این حریف قزاق خود كه رنكینگ‌اش از شهسواری بسیار بالاتر بود، بازی را واگذار كرده بود. البته تلاش‌های لیموچی و آنالیزهای خوب او در كسب سهمیه بسیار تاثیرگذار بود.

مربی تیم‌ملی تنیس روی میز ایران در ادامه به عملكرد نوشاد عالمیان در المپیك اشاره كرد و توضیح‌داد: ما در بخش آقایان نیز با یك سهمیه وارد مسابقات شدیم. عالمیان كه دارای رنكینگ 77 بود با قرعه سختی رو به رو شد. البته من در مصاحبه‌ای كه قبل از رقابت‌ها داشتیم، گفتم از قرعه نوشاد راضی هستم اما در آن شرایط مجبور بودم این حرف را بزنم زیرا اگر غیر از این را می‌گفتم عالمیان از نظر روحی تخریب می‌شد درحالی كه واقعا قرعه سختی به او خورده بود.

وی ادامه‌داد: بازی اول عالمیان با بازیكن چینی‌الاصل استرالیایی بود كه ما او را یك حریف ساده می‌دانستیم كه واقعا هم به همین صورت شد و نوشاد توانست این دیدار را با نتیجه 4 بر صفر به پایان برساند. باتوجه به این‌كه عالمیان تجربه المپیك را نداشت، برایمان خوب بود كه او رقابت‌های خود را با یك مسابقه‌ای آغاز كرد كه فشار روانی آن پایین بود.

بابادی‌وند درباره بازی دوم عالمیان برابر حریفش كه دارای رنكینگ سی‌ویكم جهان بود، گفت: باتوجه به رنكینگ عالمیان، حریفش 46 پله از او بالاتر بود. نوشاد در این دیدار، رقابت خوبی داشت و توانست حریف خود را مغلوب كند. ما بازی‌های حریفش را آنالیز كرده بودیم و نكات لازم را به نوشاد گفته بودیم كه باید برابر او چه بكند.

وی ادامه‌داد:‌ این حریف نوشاد نیز قوی و باتجربه بود و جالب اینجاست كه همین حریفش توانسته بود روبروی بازیكنان ژاپنی دو برد به دست آورد و آن‌ها را حذف كند كه این نشان دهنده آمادگی بسیار زیاد او بود. هنگامی كه نوشاد با نتیجه 3 بر یك از او پیش افتاد، مربی حریف كه بهترین مربی چین و جهان است، كمی تاكتیك بازیكنش را تغییر داد كه این موضوع كمی برای ما مشكل ایجاد كرد ولی خدا را شكر عالمیان درنهایت توانست برنده این بازی باشد.

مربی تیم‌ملی تنیس روی میز به بازی سوم نوشاد مقابل تیموبول آلمانی اشاره كرد و گفت: این بازیكن نفر سوم مسابقات جهانی 2011 آلمان بود. او هفت، هشت بار توانسته بود قهرمان اروپا شود و همیشه جزو سه بازیكن برتر جهان بوده است. البته او مدتی به خاطر آسیب‌دیدگی زانویش در مسابقات شركت نكرد كه همین موضوع باعث شد حریفانش با حضور در مسابقات، جایگاه او را تغییر دهند كه با این وجود هم رنكینگ او به هفتم جهان رسیده بود. تیموبول مدال نقره المپیك پكن و سابقه حضور در چندین المپیك را در كارنامه‌اش نیز داشت و به نظرم نوشاد بازی قابل توجهی برابر او به نمایش گذاشت.

وی افزود: نوشاد در یكی، دو گیم می‌توانست برابر این حریف به پیروزی برسد ولی واقعا حریف او خوب بود. به نظرم تجربه و خونسردی تیموبول از عوامل برد او در این دیدار بود. زیرا در بیشتر ورزش‌های انفرادی كنترل استرس و هیجان بسیار تاثیرگذار است در حالی كه در ورزش‌های تیمی این استرس بین تمام بازیكنان تیم تقسیم می‌شود. در ورزش سریعی مانند تنیس روی میز، مهم‌ترین فاكتور این است كه بازیكنان در شرایط حساس بتوانند بر هیجانات و استرس خود غلبه كنند.

بابادی‌وند با بیان این‌كه سیستم بازی تیموبول مانند نوشاد بود، ادامه‌داد: او نیز مانند عالمیان چپ دست بود. تیموبول سرویس زن بسیار خوبی است. نوشاد یك بازیكن حمله‌ای است و سیستم بازیكن آلمانی به صورتی بود كه فرصت حمله كمتری را به عالمیان می‌داد و بیشتر خودش شروع كننده حملات بود.

وی افزود: در تنیس بازیكنی كه بتواند حمله را شروع كند و حریف را با حملات پرفشار بعدی و تغییر نقطه فرود توپ، تخت فشار قرار ‌دهد، در واقع حریف خود را وادار می‌كند كه از پشت میز جابه‌جا شود كه باتوجه به این موضوع، عالمیان در بازی دومش شرایط حمله بیشتری را به دست آورد ولی در دیدار سوم برابر تیموبول كه دو طرف راكت این حریف حمله‌ای بود، تحت فشار قرار گرفت.

مربی خوزستانی تیم‌ملی تنیس روی میز گفت: عالمیان در همین دیدار برابر تیموبول در گیم اول سرویسی را زد كه داور خطای او را گرفت. درحالی كه تنیسور ما بازی را بسیار خوب شروع كرده بود و 3 بر یك پیش بود، این مساله در روحیه نوشاد بسیار تاثیر منفی گذاشت و تمركز او را پایین آورد. نتیجه نیز به 3 بر 2 تغییر پیدا كرد.

وی اظهاركرد: یكی از نقاط قوی بازی عالمیان سرویس‌های وی است ولی باتوجه به این‌كه داور سرویس او را خطا اعلام كرد، او دیگر می‌ترسید سرویس بزند زیرا احتمال می‌داد كه هر لحظه داور آن‌ها را خطا بگیرد. این موضوع اعتماد به نفس عالمیان را در این بازی در زدن سرویس‌ها پایین آورد. در گیم سوم تاكتیك بازی نوشاد را تغییر دادیم زیرا هنگامی كه تیموبول حمله می‌كرد، نوشاد بیشتر توپ را كنترل می‌كرد و با بالارفتن فشار حملات بازیكن آلمانی، عالمیان از میز فاصله می‌گرفت.

بابادی‌وند ادامه‌داد: به عالمیان گفتم كه این سیستم روبروی تیموبول جواب نمی‌دهد و تو باید زمانی كه او در نزدیك میز حمله می‌كند، بتوانی در همان نزدیك میز با حمله پرفشار پاسخ او را بدهی كه واقعا این كار نیز جواب داد و در این گیم عالمیان توانست با نتیجه 10 بر 6 از حریفش پیش بیفتد ولی درنهایت او بازی را واگذار كرد كه البته چنین اتفاقی در مسابقات زیاد رخ می‌دهد.

وی به گیم چهارم بازی عالمیان برابر تیموبول اشاره كرد و گفت: در حالی كه در این گیم حریف عالمیان با نتیجه 10 بر 6 از او پیش افتاده بود، نوشاد توانست بازی را به نتیجه تساوی 10 بر10 برساند كه فكر می‌كنم اگر عالمیان تجربه بیشتری داشت و حداقل دومین حضورش در المپیك بود، به راحتی نمی‌باخت.

عضو هیات رییسه فدراسیون تنیس روی میز با بیان این‌كه نوشاد حداقل در دو المپیك بعد هم می‌تواند با شرایط بسیار خوبی از نظر تجربه و بالاتر رفتن رنكینگش حضور داشته باشد، افزود: بازیكنانی كه دارای رنكینگ یك تا شانزدهم جهان باشند، در دو مرحله مقدماتی به استراحت می‌خورند كه این یك امتیاز برای بازیكن است زیرا از نظر جسمی و روحی به او فشاری وارد نمی‌شود و می‌تواند با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری رقابت‌ها را شروع كند.

وی عنوان‌كرد: اكنون رنكینگ نوشاد بعد از مسابقات المپیك، با 13 پله صعود به 64 رسیده است كه اگر او همین روند رو به رشد را ادامه دهد، باتوجه به جوان بودنش ممكن است تا چهار سال دیگر با رنكینگ هشتم تا دوازدهم وارد مسابقات المپیك شود كه این موضوع باعث می‌شود او رقابت‌هایش را از مرحله سوم آغاز كند. من نیز آینده بسیار خوبی را برای این تنیسور كشورمان كه واقعا نابغه این رشته است، متصور هستم و او در المپیك‌های بعدی نیز شانس بیشتری برای كسب مدال دارد.

بابادی‌وند با اشاره به این‌كه طی صحبت‌هایی كه با عالمیان داشته‌ام او قرار است از سال آینده در باشگاه‌های آلمان بازی كند، گفت: این باشگاه‌ها بالاترین سطح مسابقات جهان را دارند. البته نوشاد امسال نیز از این باشگاه‌‌ها پیشنهاد داشت كه به نظرم پیشنهاد خوبی هم بود ولی او به دلیل سن كم و وابستگی عاطفی به خانواده، تصمیم‌گیری برایش سخت بود و در این سن نمی‌توانست از خانواده‌اش جدا شود.

وی ادامه‌داد: به عالمیان ثابت شد كه اگر می‌خواهد قله‌های افتخار را طی كند و به مدال آسیا، جهان و المپیك دست پیدا كند، لازم است در بالاترین سطح تنیس روی میز جهان بازی كند زیرا 90 درصد بازیكن‌هایی كه در المپیك شركت كرده بودند جزو تنیسورهایی بودند كه در باشگاه‌های خوب جهان شركت كرده بودند. بازی در این باشگاه‌ها نیز به پیشرفت عالمیان كمك می‌كند و خود او هم متوجه این موضوع شده است كه به سطح بسیار خوبی در این رشته رسیده است ولی از این سطح به بعد نیاز دارد كه در باشگاه‌های معتبر اروپایی و ترجیحا در آلمان بازی كند.

این مربی تنیس روی میز در ادامه با بیان این‌كه در المپیك 120 مدال در رشته شنا توزیع می‌شود، گفت: اگر هدف‌مان این است كه در المپیك بالا بیاییم، باید در رشته‌هایی مانند شنا، دو و میدانی، تنیس روی میز، تیراندازی و بوكس كه پتانسیل آن را نیز داریم، سرمایه‌گذاری كنیم ولی متاسفانه توجه آن چنانی به این رشته‌ها نمی‌شود در حالی كه به رشته‌ای مانند فوتبال پول تزریق می‌شود اما نهایتا موفقیتی هم حاصل نمی‌شود.

وی بیان‌كرد: اگر مسوولان می‌خواهند در المپیك‌های بعدی موفق‌تر باشیم، باید بخشی از هزینه‌های میلیاردی كه صرف فوتبال می‌شود را به ورزش‌های دیگر نیز اختصاص دهند. ما در بسیاری از رشته‌ها حرفی برای گفتن داریم و می‌توانیم صاحب مدال شویم، به شرطی كه واقعا بودجه كافی در اختیار آن‌ها قرار داده شود.

بابادی‌وند ادامه‌داد: نگاه مسوولان باید تغییر كند و به رشته‌هایی كه پتانسیل آن را هم داریم و در حال پیشرفت و مدال‌آوری در آن‌ها هستیم، توجه بیشتری كنند. به نظرم اگر قرار است به نفر اول المپیك مثلا 150 سكه هدیه دهیم، چه اشكالی دارد به بازیكنانی هم كه عملكرد خوبی داشته‌اند و توانسته‌اند سهمیه كسب كنند به طور مثال 10 عدد سكه بدهیم زیرا با این كار انگیزه‌ای را در آن‌ها به وجود خواهیم آورد. بازیكنی مانند الهه احمدی كه در المپیك جایگاه ششم تیراندازی را به دست آورد وقتی ببیند به او توجه شده است، تلاش خواهد كرد تا المپیك‌ بعدی نتایج بهتری را كسب كند.

وی به نقش صدا و سیما در پیشرفت ورزش‌مان اشاره كرد و گفت:‌ به نظرم اگر صدا و سیما نیز توجه بیشتری به تمام رشته‌های ورزشی كند، مسابقات آن‌ها را پوشش دهد، با قهرمانان مصاحبه‌ای داشته باشد و بتواند رشته‌های مختلف را به مردم بشناساند،‌ در پیشرفت ورزش‌مان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

مربی تیم‌ملی تنیس روی میز ایران در ادامه با بیان این‌كه كشور چین 30 میلیون تنیسور حرفه‌ای دارد، افزود: تمام این بازیكنان كارت بازیكن حرفه‌ای را دارند. این رشته در چین مانند فوتبال برزیل شده است. دانش‌آموز پایه اول ابتدایی این كشور اگر به مدرسه برود و در كیف خود، دسته‌های راكت نداشته باشد، او را به مدرسه راه نمی‌دهد. این موضوع یعنی این‌كه آن‌ها به این رشته علاقه‌مند هستند به طوری كه دسته‌های راكت را مانند دفتر و خودكار، جزو وسایل اصلی‌شان می‌دانند.

وی بیان‌كرد: ‌در هر مدرسه چین یك‌ سالن تنیس روی میز اختصاصی وجود دارد كه شاید ما چنین سالن‌هایی را در هیات‌های استان‌ها و شهرستان‌های‌مان هم نداشته باشیم. آن‌ها علاوه بر داشتن چنین سالن‌هایی، از مربی‌های حرفه‌ای نیز بهره‌ می‌برند و این نشان می‌دهد كه آن‌ها روی این رشته سرمایه‌گذاری كرده‌اند.
طبقه بندی: اخبار تنیس روی میز، 

تاریخ : بیست و سوم مرداد 91 | ساعت 09 و 57 دقیقه و 47 ثانیه | نویسنده : amir hossein abedini | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.